Wolin. Miasto na wyspie

  Wyspa Wolin znajduje się na północno-zachodnim krańcu Polski. Od północy oblewają ją wody Bałtyku (wyspa stanowi południowy brzeg Zatoki Pomorskiej), od południa - Zalewu Szczecińskiego, od wschodu zaś między wyspą a lądem znajdują się Zalew Kamieński i cieśnina Dziwna. Miasto o tej samej, co wyspa nazwie posadowione jest tuż nad cyplem wieńczącym wyspę od strony południowej. Miasto Wolin ze względu na położenie, warunki naturalne, ale też niezwykle barwne dzieje oraz bogatą ofertę turystyczną i kulturalną, przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i zza zachodniej granicy.

            Miasto Wolin bywało w historii i samodzielną jednostką administracyjną, i przynależało do ziem polskich, do Prus... Szczególnie więc pielęgnuje się tutaj tradycje związane ze swego rodzaju wielokulturowością. Co roku w mieście odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. Jest to z rozmachem przygotowana, plenerowa impreza, której czas trwania (pierwszy sierpniowy weekend) warto uwzględnić planując urlop czy to na Wyspie, czy w Mieście. Podczas trwania festiwalu można podziwiać rekonstrukcje bitew, pokazy wczesnośredniowiecznego rzemiosła, inscenizacje obejmujące realia życia codziennego przed wiekami - a wszystko w oparciu o wiedzę historyczną i archeologiczną. Pojawia się możliwość skosztowania smakołyków nietypowej, bo opartej o prastare przepisy kuchni czy podziwiania replik wikińskich okrętów. Klimat imprez jest niepowtarzalny i rokrocznie przyciąga rzesze ludzi.

            Wokół miasta znajdują się znane stanowiska archeologiczne, dzięki którym świat mógł poznać barwną przeszłość mieszkańców tego zakątka wyspy - mamy więc tu pagórek Młynówka z jego miejscami grzebalnymi,  Srebrną Górę, gdzie odnaleziono ślady pradawnego grodu (teren ten stanowi współcześnie archeologiczny rezerwat) oraz malownicze, a zarazem wywołujące dreszcz emocji Wzgórze Wisielców. Miejscowe Muzeum Regionalne to także gratka dla wielbicieli historii - znajdą oni tu zarówno eksponaty pochodzące z wykopalisk, jak i dokumenty rekonstruujące przeszły kształt miasta w trakcie biegu dziejów.

            Sam Wolin to miasteczko ledwo kilkutysięczne, jednak i tu, na wyspie, spotkać można architektoniczne i urbanistyczne ciekawostki, jak choćby zabudowa staromiejska, kolegiata św. Mikołaja (gotycka, choć odbudowywana świątynia z halowym wnętrzem i imponującymi witrażami), neogotycki, interesujący budynek ratusza... Nocleg w Wolinie i urządzanie z tego bazowego miejsca wypraw pieszych i rowerowych po całej wyspie, a także   wycieczka poza zachodnią granicę, to świetny przepis na udany urlop.