Turystyczny trend: Wielka Pętla Wielkopolski

Coraz więcej pięknych zakątków, fascynujących krajoznawczo i turystycznie perełek polskiej ziemi zyskuje stosowną oprawę, dzięki czemu ich blask przyciągać może już nie tylko - jak dotąd - wtajemniczonych okolicznych mieszkańców, ale i osoby spoza danego regionu. Takim na nowo odkrytym i wypolerowanym promocyjnie skarbem jest wodny szlak zwany Wielką Pętlą Wielkopolski.

            Najdalej na zachód wysuniętym miejscem Pętli jest Kostrzyn nad Odrą, na północ - Nakło nad Notecią, na wschód - Kruszwica, a południowa jego część  okala Śrem. Cała trasa liczy sobie aż 688 kilometrów i prowadzi wodami Warty, Noteci, Kanału Ślesińskiego, Jeziora Gopło. O możliwościach wypoczynkowo-rekreacyjnych związanych z przebiegiem trasy żeglownej niech świadczy obecność na linii szlakowej takich miejsc, jak Bydgoszcz, Kruszwica, Konin, Ciążeń, Pyzdry, Rogalinek, Obrzycko, Sieraków, Santok, Gorzów Wlkp., Drezdenko, Czarnków czy Ujście. Okolice szlaku to nie tylko większe miejscowości, miasta i miasteczka z interesującą historią, ale i piękne rejony obszaru aż trzech województw. Nie zabraknie zatem lasów, łąk, torfowisk, parków krajobrazowych, flory jezior, a także śluzy, mosty i jazy... Dwadzieścia dwie przystanie umożliwiają zaplanowanie takich odcinków wyprawy, które wydadzą się nam najciekawsze. Łódkę można bez problemu wyczarterować - najlepiej zrobić to jednak z wyprzedzeniem, planując wolne dni na wodną podróż po pięknej Wielkopolsce.

            Naprzeciw oczekiwaniom wodniaków i ku uciesze turystów wybierających się na żeglugę Wielką Pętlą Wielkopolski wychodzi specjalna aplikacja na urządzenia mobilne - jest to swego rodzaju przewodnik po okolicznych atrakcjach. Dzięki niemu można zorientować się zarówno co do walorów przyrodniczych i krajoznawczych mijanych miejsc, bieżących warunków pogodowych na wybranym przez nas odcinku  a także zaczerpnąć wiedzę o tym, co ciekawego dzieje się aktualnie w pobliskich miastach i miasteczkach, jeśli chodzi o kulturę. Istnieje też opcja planowania wycieczek wedle własnych upodobań oraz na podstawie podpowiedzi społecznościowych. To atrakcyjne narzędzie umożliwi wstępne cieszenie się urlopem - już na etapie jego planowania.

            Wyprawę na spływ szlakiem Wielkiej Pętli Wielkopolski - zaplanowaną czy to na kajak, czy łódkę - można połączyć z aktywnym wypoczynkiem rowerowym, dzięki rozsianym tu i ówdzie trasom rowerowym wiodącym po obszarach opasanych siecią wodną. Zgranie odcinków "wodnych" z rowerowymi   może zapewnić niezapomniany urlop - czas dla zdrowia, wypoczynku, a do tego w naprawdę wyjątkowych warunkach przyrodniczych i krajobrazowych.