Gdynia poza sezonem

Latem nadmorskie miasta pełne są turystów, przyjeżdżają oni na urlop, by kąpać się w morzu, opalać na słońcu i wypoczywać. W okresie jesienno- zimowym kurorty pustoszeją. Nie oznacza to wcale, że brakuje tu atrakcji. Wręcz przeciwnie, właśnie wtedy nadarza się okazja, by wybrać się do jakiegoś nadmorskiego miasta. Na przykład – do Gdyni.
Połączymy przyjemne z pożytecznym kiedy wsiądziemy na rower i udamy się jednym ze szlaków, który prowadzi nas blisko morza, chociażby ten zwany Bulwarem Nadmorskim, od Polanki Redłowskiej do ulicy Zawiszy Czarnego. W Gdyni znajduje się wiele ścieżek rowerowych, a niektóre z nich wiodą wśród okolicznych terenów leśnych, chociażby ta z leśniczówki Gołębiewo, która kończy się na plaży gdzie Gdynia graniczy z Sopotem. Wyprawa na plażę jesienią albo zimą to wspaniała okazja, żeby zobaczyć wzburzone, chłodne morze, poczuć silny wiatr znad wody.
Gdynią zachwycą się ci, którzy zwiedzając miasto zwracają uwagę na jego architekturę, zdobienia na budynkach, style w budownictwie. Pieszą wędrówkę możemy rozpocząć niedaleko Dworca Głównego, naprzeciw niego znajduje się budynek sądu z lat trzydziestych ubiegłego wieku. W mieście znajdziemy wiele budowli, których styl nazywa się gdyńskim modernizmem, uwidacznia on związek miasta z morzem, bo zastosowano w nim elementy architektury okrętowej: okna w kształcie bulajów, zaokrąglenia przypominające kadłuby statków.Przykładem takiego stylu jest budynek byłego Banku Gospodarstwa Krajowego na styku ulic 10 lutego i 3 maja.
Warto wstąpić do Hali Targowej, która zbudowana w latach trzydziestych imponuje kształtem, bo zaprojektowana została także w duchu modernizmu. Sprzedaje się tutaj „mydło i powidło”, od produktów spożywczych, takich jak pieczywo, świeże ryby, po ubrania, a nawet rękodzieło artystów gdyńskich i kaszubskich.
Powodem, dla którego należy Gdynię zobaczyć są również urocze kawiarnie, restauracje, w których spróbujemy darów morza – ryb. Położenie miasta, jego usytuowanie nad samym morzem sprawia, że możemy zobaczyć panoramę miasta, port i plażę z góry, taki widok zapewnia jeden z gdyńskich lokali. Sporo tu miejsc, w których posłuchamy, w zależności od upodobań i nastroju, muzyki jazzowej albo bluesa.
Do Gdyni warto wybrać się bez względu na porę roku, nieważne, czy to jednodniowy wypad, weekend albo urlop – zawsze znajdziemy ciekawe zajęcia, a obecność morza uatrakcyjni nasz pobyt. Spacer bulwarem, wycieczka leśnymi drogami w Gdyni, smaczna kolacja w jednej z restauracji przy porcie – wszystko to możliwe jest w tym mieście.